Dieta eliminacyjna – jak ją skomponować, aby niczego nie brakowało.

Braki pewnych składników w diecie człowieka mogą się odbić negatywnie zarówno na jego samopoczuciu, a także na stanie zdrowia. Niedojadanie bądź niewłaściwe jedzenie przez wiele lat prędzej czy później wyjdzie na światło dzienne, a konsekwencje mogą być niemiłe. Należy mieć to na uwadze przede wszystkim w przypadku osób, które z wielu względów przeszły na diety eliminacyjne. Niektórzy ludzie nie jedzą konkretnych produktów, gdyż cała rodzina jest właśnie na takiej diecie, w związku  z czym brak na przykład mięsa w menu jest dla nich czymś naturalnym. Inne osoby nie mają wyboru i muszą odrzucić produkty ze względu na alergie bądź uczulenia.

Nie można jednak zapominać, że mimo tego cały czas mają one obowiązek do właściwego komponowania swojej diety, tak aby uzupełnić niedobory danego składnika. Duże zagrożenie stanowi również Internet, któremu oczywiście zawdzięczamy wiele dobrego, ale dostępne są również fałszywe informacje, jak na przykład o obowiązki wyeliminowania z jadłospisu jajek przez wzgląd na podwyższanie cholesterolu, co jest nieprawdą, a wiele osób dzięki temu przestało zjadać zdrowe jajka. Podstawowa zasada diety eliminacyjnej brzmi – upewnij się, że zastępujesz składniki, których się pozbywasz z własnemu menu przy pomocy innych, które dostarczą tych samych składników odżywczych oraz witamin.

Apeluje się jednak do osób, które nie muszą tego czynić, aby zjadać wszystkie produkty oraz dania, jednakże dokonywać świadomych wyborów. Eliminacja słodyczy, ciast, przekąsek, jedzenia typu Fast food, napojów gazowanych i innych dań oraz produktów, które są smaczne, ale bardzo niezdrowe wyjdzie każdemu tylko na dobre. Wymienione produkty nie dostarczają niczego dobrego dla organizmu, a wręcz rujnują samopoczucie, powodują zmęczenie i są w stanie wywołać wiele chorób, jak na przykład cukrzycę czy miażdżycę. Zdrowe odżywianie musi być połączone z racjonalnym myśleniem.